Object traveling up at constant velocity

Started by csx
This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.
Get help with your application

Use all the free resources available to you from SDN: articles, guides, expert advising, forums discussions, and school research.

csx

Membership Revoked
Removed
10+ Year Member
Advertisement - Members don't see this ad
the obj weighs 100 N and it is traveling upwards at constant velocity of 5m/s. whats the power required to keep it in motion. Ignore air resistance.

I said power is 0 watts because if velocity is constant, a=0, meaning F=0. And if F=0 then P=Fv=0.

Answer is P=Fv=100nx5m/s=500W

i dont get it...I mean...100N is the objects weight not the thing thats applying force

conversely, the followup question says the same object same speed moves horizontally this time...now the answer is 0.

i dont get it
 
Last edited:
@csx

Isn't this an AAMC question?

Just because something has constant velocity doesn't mean you don't need to apply work to keep it constant.

Think about a rocket. Let's say the rocket goes up at 10m/s. If you don't apply ANY force, will the rocket continue going at 10m/s? NO!

Power = Fv. Force is mg.

You can draw a FBD. Some force going up needs to balance gravity (mg) going down.