amazing tekkers Full Member 10+ Year Member Apr 18, 2015 #1 Advertisement - Members don't see this ad The minimum energy that a photon must have to undergo pair production (electron-positron) is: A. 0.511 MeV. B. 1.022 MeV. C. 2.044 MeV. D. 0.256 MeV. E. any amount more than zero The answer is B, anyone know how to find it?
Advertisement - Members don't see this ad The minimum energy that a photon must have to undergo pair production (electron-positron) is: A. 0.511 MeV. B. 1.022 MeV. C. 2.044 MeV. D. 0.256 MeV. E. any amount more than zero The answer is B, anyone know how to find it?
A amy_k Full Member 7+ Year Member Apr 18, 2015 #2 In Electron-positron production we are converting energy into mass, so the energy of the photon must be at least equal to the rest mass of the pair. Mass electron = 0.511 MeV, mass of positron is the same, so minimimum energy = 0.511*2 = 1.022 Upvote 0 Downvote
In Electron-positron production we are converting energy into mass, so the energy of the photon must be at least equal to the rest mass of the pair. Mass electron = 0.511 MeV, mass of positron is the same, so minimimum energy = 0.511*2 = 1.022
A amy_k Full Member 7+ Year Member Apr 18, 2015 #3 They should give you that the rest mass of an electron is 0.511 MeV in the question? Upvote 0 Downvote