Acid/Bast Titration Question

This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.
Get help with your application

Use all the free resources available to you from SDN: articles, guides, expert advising, forums discussions, and school research.

akakakakak

Membership Revoked
Removed
7+ Year Member
Advertisement - Members don't see this ad
A 36.0 mL sample of aqueous sulfuric acid was titrated with 0.250 M NaOH until neutralized. The residue was dried and then weighed with a mass of 861 mg. What is the molarity of the sulfuric acid solution?

Answer is 0.168M ...please and thank you 🙂
 
1 more... sighhhh

When 37 g of Ca(OH)2 is added to 1000mL of 0.55M H2SO4, the resulting pOH is?

Answer is 13...thank you again for any help guys
 
A 36.0 mL sample of aqueous sulfuric acid was titrated with 0.250 M NaOH until neutralized. The residue was dried and then weighed with a mass of 861 mg. What is the molarity of the sulfuric acid solution?

Answer is 0.168M ...please and thank you 🙂
H2SO4 + NaOH -> Na2SO4 + 2H2O

Mole of Na2SO4 = 0.861/142 = 0.006 mole

The mole of H2SO4 required for complete neutralization is also 0.006 mole (1:1 ratio)
Molarity of H2SO4 = 0.006/0.036 = 0.168 M

1 more... sighhhh

When 37 g of Ca(OH)2 is added to 1000mL of 0.55M H2SO4, the resulting pOH is?

Answer is 13...thank you again for any help guys

Ca(OH)2 + H2SO4 -> CaSO4 + 2H2O

Mole of Ca(OH2) = 37/74 = 0.5 mole
Mole of H2SO4 = 0.55/1 = 0.55 mole
Thus H2SO4 is excess; mole of H2SO4 excess = 0.55 - 0.5 = 0.05 mole

Lets assume the dissociation of H2O and the 2nd dissociation of H2SO4 are negligible and of course there is no change in volume upon adding Ca(OH)2 (s)

[H+] = 0.05/1 = 0.05 M
pH = -log[H+] = -log(0.05) = 1.3
pOH = 14 - 1.3 = 12.7

Pretty close to the answer. I'm not sure if they made some assumptions for the answer though.
Let me know if you have any questions.

Best
 
Last edited: