Chemistry questions I

Started by Awuah29
This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.
Get help with your application

Use all the free resources available to you from SDN: articles, guides, expert advising, forums discussions, and school research.

Awuah29

Christian predent
7+ Year Member
15+ Year Member
Advertisement - Members don't see this ad
A flask weights 95g when empty. when filled with 200 ml of a certain liquid, the weight is 328g . What colume (in milliliters) would 100g of the liqid occupy?

Anyone know what formula to use?


If a solution is 0.50M in a cpd X
decomposes for 5.0 minutes at the average rate of 0.040 mol?L. min the new concentration of X will be ?

What formula do I use here?

By the way these questions come from the tutorial material
thanks guys
 
Awuah29 said:
If a solution is 0.50M in a cpd X
decomposes for 5.0 minutes at the average rate of 0.040 mol?L. min the new concentration of X will be ?

For this I would just do 0.040M/min x 5.0 min= 0.200 M, the amount that decomposed in 5 mins

The final concentration is: 0.50M-0.20M= 0.30M

Perhaps this is too simple to be correct but it is the way I would approach it.
 
Awuah29 said:
A flask weights 95g when empty. when filled with 200 ml of a certain liquid, the weight is 328g . What colume (in milliliters) would 100g of the liqid occupy?

Anyone know what formula to use?

the mass of the liquid in the container is 328-95 = 233g...

now find the density of the liquid which is d = m/v = 233/200 or 2.33 g/ml

so now 2.33 g/ml = 100/V or V = 100/2.33 = 43 ml
 
On that explanation .... can you tell me how you got 2.33??? 233/200= 1.165 right???

please explain... if you have time =)