So I am fiendishly debating between schools and have a question for all of you. Once controlling for all other variables and attempting to compare based on cost, how does everyone compare costs of schools... I come from a state that doesn't have a D-school and doesn't have agreements with other states so it's all out of state and private school's for this cat.
I know some cities are more expensive yadda yadda but I think I can consider personal expenses relatively void of drastic change from one school to the other because I will live the same, eat the same, etc.
Or at least just for the sake of comparision let's consider them void.....
None of the schools seem to present numbers the same way. Some include loupes some don't, some give ranges, some give estimates, some include insurance, medical personal, etc. I just don't feel comfortable eliminating everything except tuition and comparing based solely on tuition... for example one school gave a range of 800-8000 for instruments? Really 7200 range? Another listed instruments as 11,000 but that included loupes and a laptop first year (one time purchases I hope). School A's tuition is 7,500 less than school B but after four years will School B cost 30k extra or more/less???
Just curious to see what others are considering when attempting to compare apples for apples. all input is valued. thanks all
I know some cities are more expensive yadda yadda but I think I can consider personal expenses relatively void of drastic change from one school to the other because I will live the same, eat the same, etc.
Or at least just for the sake of comparision let's consider them void.....
None of the schools seem to present numbers the same way. Some include loupes some don't, some give ranges, some give estimates, some include insurance, medical personal, etc. I just don't feel comfortable eliminating everything except tuition and comparing based solely on tuition... for example one school gave a range of 800-8000 for instruments? Really 7200 range? Another listed instruments as 11,000 but that included loupes and a laptop first year (one time purchases I hope). School A's tuition is 7,500 less than school B but after four years will School B cost 30k extra or more/less???
Just curious to see what others are considering when attempting to compare apples for apples. all input is valued. thanks all