Advertisement - Members don't see this ad
Enantiomeric excess is the ratio of the difference between compared enantiomers over the sum of both enantiomers. If the enantiomeric excess is 80%, what is the percentage of the target enantiomer in the mixture?
The answer is 90%. I don't really understand how TPR solved this problem.
x-(1-x)/1=80%, 2x-1=180%, x=90%. Can someone please explain this to me? Thanks.
The answer is 90%. I don't really understand how TPR solved this problem.
x-(1-x)/1=80%, 2x-1=180%, x=90%. Can someone please explain this to me? Thanks.
