Physics Help

Started by Opejay
This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.
Get help with your application

Use all the free resources available to you from SDN: articles, guides, expert advising, forums discussions, and school research.

Opejay

Full Member
10+ Year Member
Advertisement - Members don't see this ad
An automobile travels in a straight line for 10 seconds at 20 m/s then accelerates uniformly to a speed of 30 m/s in the next 10 seconds. Find the total displacement.


A. 800 m
B. 450 m
C. 500 m
D. 550 m

Thanks
 
An automobile travels in a straight line for 10 seconds at 20 m/s then accelerates uniformly to a speed of 30 m/s in the next 10 seconds. Find the total displacement.


A. 800 m
B. 450 m
C. 500 m
D. 550 m

Thanks

Displacement first 10 seconds:
20m/s x 10 seconds = 200 m

Displacement after 10 seconds:
avg velocity= 25m/s, so displacement = 25m/s x 10 seconds = 250 m

total displacement: 200 + 250 = 450m. B