Advertisement - Members don't see this ad
I'm very confused as to the reasoning for #23.
The optical power P of a lens is expressed in diopters: P=1/f, where f is the focal length in meters. Given that the lens-to-retina distance in the human eye averages 2.0 cm, which of the following is closest to the power of the lens of the human eye?
A)0.05
B)2
C)10
D)40
Answer: D. The lens power P of the eye is one over the focal length 1/f. The focal length of the unaided eye is 2 cm = 2 x 10^-2 m; therefore, the power is P = 1/(2 x 10^-2 m) = 50 diopters. Option D, 40, is the closest answer.
I get the reasoning and I got the question right. However, just a question on lenses. If the focal length of a converging lens is the point at which the light converges, what is the radius of curvature? I guess I'm a bit confused as to the difference in this aspect between converging mirrors and lenses.
The optical power P of a lens is expressed in diopters: P=1/f, where f is the focal length in meters. Given that the lens-to-retina distance in the human eye averages 2.0 cm, which of the following is closest to the power of the lens of the human eye?
A)0.05
B)2
C)10
D)40
Answer: D. The lens power P of the eye is one over the focal length 1/f. The focal length of the unaided eye is 2 cm = 2 x 10^-2 m; therefore, the power is P = 1/(2 x 10^-2 m) = 50 diopters. Option D, 40, is the closest answer.
I get the reasoning and I got the question right. However, just a question on lenses. If the focal length of a converging lens is the point at which the light converges, what is the radius of curvature? I guess I'm a bit confused as to the difference in this aspect between converging mirrors and lenses.