chem question

Started by mR LaZy
This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.
Get help with your application

Use all the free resources available to you from SDN: articles, guides, expert advising, forums discussions, and school research.

mR LaZy

Member
10+ Year Member
7+ Year Member
15+ Year Member
Advertisement - Members don't see this ad
how much CO2 is produced @stp from 100ml of solution made by mixing 100g of KHCO3 into enough solution to form 500ml?

rxn eq = HBr+KHCO3 -> KBr +h2o + co2

thanks
 
i think i solved it

100g x 1mole khco3/95g = 1.05 moles/.5L = 2 x .1L x 22.4L@STP = 4.48L of CO2

anyone have any suggestions?
 
i think i solved it

100g x 1mole khco3/95g = 1.05 moles/.5L = 2 x .1L x 22.4L@STP = 4.48L of CO2

anyone have any suggestions?

To save some time (skipping the concentration part of the equation), because 1 mole of khco3 will break down to 1 mole of CO2 = 22.4L. That 22.4L is reduced by a 1/5 when the dude takes 100ml out of the 500 ml. In other words the 1 mole of CO2 in the 500 mL is reduced to a certain # of moles in the 100mL. Going from 500 ---> 100 is 1/5. So reducing the 1 mole or 22.4L (at stp) by a 5th is: 22.4/5 is around 5L.