Gen. Chem question

Started by Erhatstil
This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.
Get help with your application

Use all the free resources available to you from SDN: articles, guides, expert advising, forums discussions, and school research.

Erhatstil

Full Member
10+ Year Member
15+ Year Member
Advertisement - Members don't see this ad
Find the Ka of HCN, given that a 0.20 M solution of HCN([FONT=TimesNewRoman,Italic][FONT=TimesNewRoman,Italic]aq..) is 0.002 % ionized at 25 °C.

[H+][CN-] = Ka and .002%= 2.0x10^-5
[HCN]​

(2.0x10^-5)2 =Ka doesn't seem to work. why is [H+] not equal to the given ionization ???
(0.2M)​

answer key is 8.0x10^-11, my answer was 2.0x10^-9. answer key always says [H+]=(2.0x10^-5)(2.0) instead of the given ionization...​

thanks for the help.. ​

 
You have a minor mistake.


HCN + H2O -> H3O+ and CN-

So the amount ionized is 0.002% or 0.002/100=2 x 10^-5
multiplied by the molarity 0.20M * 2 x10^-5 = 4 x 10^-6 M of H3O+ and CN-

The equation is [H3O+][CN-]/HCN = K

Notice that [H3O+] = [CN-]

so (x)(x)/(HCN) = K
we know that the amount ionized = 4x10^-6 = H3O+ = CN-
so (4x10^-6)(4.0x10^-6)/(0.20) = K = 8.0 x 10^-11
 
Advertisement - Members don't see this ad
Because that is the concentration of your original solution. You have 0.2M solution that was 0.002% ionized. If it was 0.5M solution 0.002% ionized we would have had a different value. Hope this helps. Good luck.