So in this question, they give you the moles of starting reactant, volume of the container, and the percent of products that are formed. First of all, you need to find the molarity of the reactants:
14.250 moles PCl5 / 3 L container = 4.75M PCl5
And you know that 40% of the reactants are formed into products:
.40 x 4.75 M = 1.9 M of each PCl3 and Cl2 are formed in the reaction.
Then the reaction proceeds in the way written... create an ICE table and plug in the values, keeping everything written in moles/L:
PCl5 -> PCl3 + Cl2
initial 4.75 0 0
change -x x x
equilib. 4.75-x x x
But we know that x = 1.9M, since that's how much is formed at the end of the reaction! So for the Kc value, we just plug in x into the equilibrium values:
PCl5 @ Equilibrium: 4.75-1.9 = 2.85M
PCl3 @ Equilibrium: 1.9M
Cl2 @ Equilibrium: 1.9M
Therefore, Kc = [Cl2][PCl3]/[PCl5]
= [1.9^2]/[2.85], choice A.