typodont teeth

This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.

calidenti

Member
7+ Year Member
15+ Year Member
20+ Year Member
Joined
Nov 7, 2002
Messages
26
Reaction score
0
do any of the schools out there provide typodont teeth for free to students...why are they sooooo expensive...$2.00 per teeth...

Members don't see this ad.
 
calidenti said:
do any of the schools out there provide typodont teeth for free to students...why are they sooooo expensive...$2.00 per teeth...

Yeah, sure, it's free.

If they don't charge you, it's because you already paid for it when you wrote your check for "tuition" or "supply purchase" or "lab fee" or something like that.
 
We have to pay 2 a pop here at UNLV. Unless you are freakin' girl that gets them for free cause of a little flirt action with the guy at the window 🙄
 
Members don't see this ad :)
they automatically charge us for 100 of them and we can pick up whichever teeth we need whenever we want. But yeah, 2 bucks a pop gets old.

Good thing they gave us 500 #19's it seems like.
 
They are sooo expensive because they are made out of a hard to find material--plastic!
jojo
 
I'd rather have to pay for them directly. They chaged us $1,000 for disposable teeth the first year and I estimated (very liberally) that I used 50-60 that year. The real number is probably closer to 30.

Even if I used 60, which I didn't, that puts them at over $16 per tooth. 🙁
 
I pay $1.60 at school.

Send me your orders - I'll sell them to you for $1.80
 
We buy ours in bags of three from a vending machine. $5.70 for three teeth, credit card only--of couse, that's when the machine is working.
 
Dang! You guys are getting screwed. You should band together and order them directly as a class. Our class did this for a lot of things the school was going to charge us for and amazingly as students we almost ALWAYS found prices better than the supposedly "heavily discounted school pricing." The supply reps totally scam the schools.
 
12YearOldKid said:
Dang! You guys are getting screwed. You should band together and order them directly as a class. Our class did this for a lot of things the school was going to charge us for and amazingly as students we almost ALWAYS found prices better than the supposedly "heavily discounted school pricing." The supply reps totally scam the schools.

So frickin' true. One of my classmates actually ordered teeth direcly from KaVo and they were MUCH cheaper than anything the school quoted us.
 
Top