Step I Biostats q on UsmleRx flashcard

This forum made possible through the generous support of SDN members, donors, and sponsors. Thank you.
Get help with your application

Use all the free resources available to you from SDN: articles, guides, expert advising, forums discussions, and school research.

A drug reduces flu incidence from 1 in 45 pts to 1 in 90. How many people must get the drug to prevent 1 new case?

Answer key-
The answer is 2. the number needed to treat = (1/absolute risk reduction), or in this case, 1/0.5, or 2

My answer-
I got 90. NTT=1/ARR where ARR= 1/45-1/90=1/90. So, NTT=1/(1/90)). Can anyone point out where I'm going wrong? Thank you!

Is this the entire question? Idk why the answer is not 91.


Sent from my iPhone using SDN mobile app