Advertisement - Members don't see this ad
DAT Math Question of the Day
A hockey player has played 17 games out of a total of 25 games played this season. He scored a goal in 3 games.
What is the probability that the player will play the next game and score a goal?
A) 68%
B) 12%
C) 8.16%
D) 10%
E) 32%
Answer: B
17/25 = 0.68 is the probability that the player will play the next game.
3/17 = 0.1765 is the probability that the player will score a goal.
0.68 × 0.1765 = 0.12 × 100 = 12.0% is the probability that the player will play and score a goal.
Key reminder: For “A AND B” events, multiply the probabilities.
A hockey player has played 17 games out of a total of 25 games played this season. He scored a goal in 3 games.
What is the probability that the player will play the next game and score a goal?
A) 68%
B) 12%
C) 8.16%
D) 10%
E) 32%
Answer: B
17/25 = 0.68 is the probability that the player will play the next game.
3/17 = 0.1765 is the probability that the player will score a goal.
0.68 × 0.1765 = 0.12 × 100 = 12.0% is the probability that the player will play and score a goal.
Key reminder: For “A AND B” events, multiply the probabilities.